Strážní domek č. 29 v Předměřicích nad Labem

V pondělí 18. 8. 2014 byl zbourán strážní domek č. 29 v Předměřicích nad Labem na trati 031, vystavěný roku 1857, který měl tu zvláštnost, že byl jak strážním domkem, tak budovou zastávky, závorářským stanovištěm, výpravní budovou železniční stanice a později už jen výhybkářským stanovištěm s bytem pro drážní zaměstnance.

Domek původně se třemi místnostmi u kterého byla zřízena zastávka a sloužil jak závorářské stanoviště přilehlého přejezdu, tak i pro prodej jízdenek ba i komerční službu byl v roce 1870 přestavěn, prodloužen o dvě místnosti – kancelář a čekárnu a do zadní části o další dvě místnost. V pravé části zůstalo strážní stanoviště i se zázemím strážníka. V zadní části bylo zázemí staničního úředníka, neboť v tom roce byla v Předměřicích postavena železniční stanice a přestavěný domek sloužil jako výpravní budova a stanoviště strážníka/výhybkáře. Jako výpravní budova byl vybaven i klasickou litinovou tabulí s nadmořskou výší, která zde dožila 21. století. V roce 1883 byly rekonstruovány nevyhovující záchody, které byly určeny i pro veřejnost. Stavba staniční budovy (podle vzoru ÖNWB), která byla předána k užívání 10. 11. 1898 vrátila objektu funkci strážního domku a výhybkářského stanoviště.

V roce 1899 byla vnitřní dispozice změněna ze 7 na 5 místností. Poslední stavební úprava proběhla v roce 1911, kdy byla uvnitř rozdělena největší místnost na dvě a v levém zadním rohu byl „dolepen” přístavek. Výhybkář smiřického zhlaví zde sídlil až do roku 1961, kdy bylo v Předměřicích nad Labem zřízeno nové elektromechanické zabezpečovací zařízení a zároveň s ním vystavěna nová stavědla.
Domek pak sloužil jako byt pro drážní zaměstnance až do roku 2005, kdy byl nabídnut k odprodeji. Pro vysokou cenu nemovitosti však zůstal opuštěný.

Jako perličku dodám, že zde jako strážník a pokladník působil a bydlel Michal Mácha (1812 – 1871), který byl bratrem básníka a prozaika Karla Hynka Máchy.Autor: Petr Patočka, Facebook Vechtrovny

Buďte první kdo přidá komentář

Napsat komentář