Strážní domek č. 215 v Brandýse nad Orlicí (trať 010)

V sobotu 14. 4. jsem se vydala zdokumentovat strážní domek č. 215 v Brandýse nad Orlicí. Na nádraží mě po příjezdu vlaku přívítal hlas Václava Knopa, který Andula naštěstí ještě nevystřídala.
Vyšla jsem tedy směrem ke strážnímu domku, netušíc, jaká milá příhoda mě ten den čeká… Za chvíli jsem došla na místo.

 

Wh 215

Začala jsem si domek prohlížet a fotografovat. Zanedlouho jsem si všimla jedné starší paní, která stála na druhé straně přejezdu a v ruce také držela fotoaparát. Pokračovala jsem ve fotografování domku, jakoby nic. Paní přešla koleje a začala se pomalu procházet sem a tam na cestičce u strážního domku. Koutkem oka pozorovala, co dělám. Zanedlouho mě oslovila dotazem: „Můžu se Vás zeptat, co je na tom domku zajímavého?“ Odpověděla jsem, že se mi strážní domky líbí, fotím je, protože pomalu mizí. Na to s úsměvem řekla: „Já jsem se v tomhle domku narodila.“ Přepadl mě pocit štěstí, že jsem zrovna narazila na rodačku z tohoto strážního domku. Ta mi začala vyprávět o životě, který zde prožila. Jak jsem se později dozvěděla, jméno a příjmení této pamětnice mají iniciály VH (sic!). Dost dlouho jsme si povídaly a pak se pomalu vydaly zpět do města. Cestou mi paní VH řekla, proč u sebe měla foťák. Pravidelně pozoruje mloky v potůčku u vodárny nedaleko pomníku J. A. Komenského a ten den si je chtěla vyfotit. Cestou ke strážnímu domku je prý spatřila, když jsme tudy šly zpátky, žádného jsme neviděly.

Ptala jsem se paní VH, zda nemá nějaké fotografie strážního domku. Když se naše cesty pomalu rozcházely, řekla: „Tak víte, co? Pojďte ke mně domů.“
Nakonec mi paní VH uvařila oběd! A taky kafe! Ukázala mi fotografie strážního domku a dokonce mi je půjčila domů, abych si je mohla oskenovat. Na cestu mi dala ještě teplou buchtu, kterou jí v době mé návštěvy přinesla její o 9 let (!) starší sestra (paní VH bude letos slavit 80. narozeniny).

Jen pár technických poznámek – domek se nachází v km 265,1 trati 010. Dle katastru je v soukromém vlastnictví dvou osob. Každé z nich patří polovina domku. Na jednoho z vlastníků je stanoven exekuční příkaz k prodeji nemovitosti. Domek je v ochranném pásmu vodního zdroje 2. stupně. GPS souřadnice domku jsou: 49.9990194N, 16.2986831E

Paní VH neví, kdy byl strážní domek postaven. Ví, že před nimi v domku bydleli Mařáčkovi a provozovali tam pohostinství. Paní VH ve strážním domku bydlela 26 let (do roku 1964). Když šel její tatínek do důchodu a dráha domek prodávala, přistěhovali se tam Kubíkovi ze strážního domku v Perné, který byl zbourán. Po nich to zdědili jistí Slavíkovi. Ti to prý prodali nynějším majitelům.
Zkusila jsem najít informaci o stáří domku v archivních mapách ČÚZK. Z nejstarších jsem našla 3 mapy z roku 1839.

Na císařském povinném otisku (na obrázku) domek nakreslen není…

Wh 215 – mapa 1

Další mapy

 

Fotogalerie

 

 

3 komentáře

  1. Autorka měla opravdu velké štěstí. To se jen tak nepodaří – jít si vyfotit domek a potkat se tam s paní, která v domku kdysi dávno vyrůstala. A je z toho krásný příběh i s dobovými fotografiemi.
    Děkuji

  2. Domek na 1/2 má od 20.6.2018 nového majitele a v dohledné době ho bude vlastnit celý. Nový majitel chce vechtrovnu dát do původního stavu (je to železniční nadšenec).

  3. O který domek se jedná? Pro nás nemístní je informace 1/2 neznámou veličinou. Nejraději prosím GPS souřadnice. Děkuji

Napsat komentář